пʼятниця, 16 листопада 2012 р.

Ліки, що можуть убити

Львівська Пошта, П'ятниця, 16 листопада 2012

Після виявлення на Львівщині складу фальсифікованих ліків тривають позапланові перевірки аптек. Найчастіше підробляють розрекламовані знеболювальні препарати, засоби проти застуди, тиску і шлунково-кишкових розладів.


Цього тижня під час позачергової перевірки аптечних закладів Львівщини виявили ще одну партію ліків із ознаками фальсифікату. Ці перевірки є однією із складових слідчих дій щодо припинення розповсюдження на території області підроблених медикаментів.
Як уже писала «Пошта», минулого тижня львівські правоохоронці разом із працівниками Держлікслужби України на двох неліцензованих аптечних складах виявили та вилучили 200 ящиків підроблених ліків вітчизняного та закордонного виробництва. Вартість вилученої продукції визначається семизначним числом! Згідно зі ст. 115 ККУ, затримали кілька осіб, із яких одну заарештували.

За скоєння такого злочину загрожує покарання від 5 до 8 років позбавлення волі. Про це повідомив заступник начальника Управління державної служби боротьби з економічними злочинами ГУ МВСУ у Львівській області Денис Гусашвілі.
З його слів, збутом медикаментів займалося підприємство, яке не мало ліцензії з 2007-го. Очевидно, “бізнес” тривав роками, медикаменти продавали через дрібні аптеки, що працюють без касових апаратів, без сертифікатів якості, а з постачальниками розраховуються готівкою. У великих аптечних мережах порушень не виявлено!
“Це другий такий випадок в Україні після Василькова (на Київщині), де тоді було виявлено 19 найменувань продукції на загальну суму близько 7 мільйонів гривень. Однак львівський випадок масштабніший”, – зазначила перший заступник голови Держлікслужби України Інна Демченко.
Щороку в Україні вияв­ляють щораз більше фальсифікованих медикаментів. Приміром, у 2009-му – 800 тисяч упаковань, у 2010-му  – 2,5 мільйона упаковань 19 найменувань. І це без урахування вилучення фальсифікатів у Василькові! Адже й досі не закінчене слідство в цій справі. Торік вилучили 4,5 мільйона упаковань 34 найменувань фальсифікованих медичних препаратів.

Що ж підробляють найчастіше?
Як повідомила Інна Дем­ченко, одразу ж після виявлення фальсифікату у Львові апарат Держлікслужби України видав розпорядження про призупинення реалізації певних препаратів на всій території України, а також про проведення позапланових перевірок тих медичних закладів, які є в зоні ризику щодо розповсюдження фальсифікату.
Усього вилучили понад 90 препаратів. Для 16 найменувань лабораторіями з контролю якості Держлікслужби підтверджені ознаки фальсифікації, щодо решти тривають перевірки. Серед підробок – не лише таблетовані, але й ін’єкційні форми. Переважають препарати, які мають значний попит і широко рекламовані, – знеболювальні, протизастудні, протитискові засоби,  ліки від шлунково-кишкових недуг (“Но-шпа форте”, “Доларен”, “Анаферон дитячий”, “Баралгетас”, “Ротокан”, “Цитрамон”, “Кетанов”, “Есенціалє”, “Фестал” та інші).
“Те, що рекламують, те й підробляють. Наприклад, “Мезим” займає чи не перше місце в списку фальсифікатів. Це ж бізнес! І тому той, хто ним займається, також рахує свої гроші. ТОП-10 споживання медичних препаратів в Україні – це їх телевізійна реклама. Тож ті ліки й найчастіше купують”, – каже Інна Демченко.

Для виробництва достатньо підвалу
Зважаючи на якість “поліграфії” фальсифікату, фахівці сходяться на думці, що її виробляли у Львові. Треба зазначити, що вона й справді досить високого рівня – серед представлених на заході зразків на перший погляд нічим не відрізняється від оригінальної.
Як розповів “Пошті” Денис Гусашвілі, якщо уважно придивитися, то можна побачити різницю: нанесене звичайним чорнилом маркування, голограми, з яких можна відклеїти плівку, неоднакові ампули, етикетки, надруковані на клейкому папері… Головне, що для виробництва самих медикаментів ніяких особливих виробничих потужностей не потрібно – достатньо звичайного підвалу.
Крім того, Денис Гусашвілі наголосив на небажанні співпрацювати з правоохоронцями виробників фармацевтичної продукції, які володіють правами на їх виготовлення і які передусім мали б бути зацікавлені у викритті фальсифікату.

Пильним має бути кожен!
Своєю чергою начальник Держлікслужби у Львівській області Сергій Чередниченко нарікав на низьку активність споживачів. Упродовж року до них звернулося всього дев’ять громадян. (Для порівняння: у Києві – 400 звернень.) І зазначив, що при перших сумнівах у якості медикаментів потрібно написати заяву, зразок якої можна знайти на офіційному сайті Держлікслужби України, та принести сам препарат для лабораторного дослідження – воно безкоштовне і триває від одного до трьох днів.

Чим шкідливі підроблені ліки
Інна Демченко акцентує: з огляду на ймовірність заподіяння шкоди здоров’ю громадян фальсифіковані ліки завжди шкідливі! Навіть якщо фальсифікат містить ті ж активні речовини, що й оригінальний продукт, можливий нерівномірний їх розподіл у препаратах.
Особливо небезпечною є як відсутність активної речовини, так і її надлишок, тому результат лікування може бути не лише непередбачуваним чи  неефективним, а й фатальним.
Через невідповідну якість ліків діюча речовина, наповнювачі, упаковання можуть бути токсичними. Завдати шкоди здоров’ю можуть і порушення умов чи термінів зберігання.

Проблема – в законодавстві
Зі слів Інни Демченко, відповідь на питання, чому раніше при проведенні перевірок не виявляли фальсифікатів, полягає у недосконалості українського законодавства.
 “Згідно з нормами закону, ми повинні за десять днів попередити аптеку про перевірку якості ліків. Це попередження дає можливість недобросовісним суб’єктам господарської діяльності прибрати з полиць фальсифіковану або ж неякісну продукцію. Ця норма, ми впевнені, обмежує конституційні права громадян України на забезпечення якісними і ефективними лікарськими засобами, адже вони заслуговують на те, щоби отримувати належну фармацевтичну послугу всі 365, а не 10 днів на рік”, – зауважила перший заступник голови Держлікслужби України.
“Нині ми напрацювали проект закону, відповідно до якого отримаємо право не попереджати за 10 днів аптеки про перевірку контролю якості. Дуже сподіваємося, що він буде прийнятий”, – сказала вона.
До кінця цього року, а саме з 29 грудня, припинять своє існування аптечні кіоски. Саме в них є широкі можливості для реалізації фальшивок, адже там торгують без касових апаратів, часто немає кваліфікованих фахівців.
До того ж Держлікслужба України нині працює над впровадженням в Україні обов’язкового індивідуального кодування виробником кожного упаковання рецептурного лікарського засобу. Така система дозволить забезпечити придбання споживачем оригінальних препаратів належної якості, в іншому випадку – оперативно припинити реалізацію серії або конкретного упаковання медичного засобу. Треба сказати, що вона вже успішно та ефективно діє у Франції, Італії, Бразилії, США, Кореї, Японії та інших країнах.
Залучення виробників, дистриб’юторів і аптечних мереж дозволить виявляти контрафактну продукцію, вести облік і контроль за її переміщенням, створити базу даних для ринкового нагляду та інших аналітичних можливостей прогнозування.

ДО ТЕМИ
Як відрізнити підробку
1. Купуйте ліки тільки в перевірених аптеках, які добре зарекомендували себе. Вимагайте чек. На ньому має бути зазначений конкретний препарат чи виріб медичного призначення, а не лише вказана категорія. Якщо це, до прикладу, “Но-шпа форте”, то так і має бути вказано, а не, скажімо, “спазмолітичний засіб”.
2. Під час придбання лікарського засобу уважно розгляньте його упаковання. Воно має бути цілим, непошкодженим, з якісного матеріалу. Всі написи і фарби повинні бути чіткими та яскравими. Голограма – вдрукована, як на трамвайному квитку, а не наклеєна. І в жодний спосіб не повинна відриватися.
3. Всі наліпки на флаконах чи ампулах мають бути приклеєні клеєм, а не надруковані на клейкому папері. Справжню етикетку не можна відірвати і ще раз наклеїти.
4. Всі ампули у коробці повинні бути абсолютно однаковими. Знайшли розбіжності – зверніться до компетентної служби, аби перевірити, чи це не підробка.
5. Якщо препарат вам знайомий, порівняйте його з раніше купленим. Якщо є відмінності – варто засумніватися.
6. Якщо ліки вам не відомі, зверніться до Реєстру лікарських засобів (РЛС). Найновішу його версію можна знайти на сайті Держлікслужби України. В цьому довіднику є розділ “Ідентифікатор лікарських засобів”, де подана не лише інформація про всі препарати, а й зображення лікарських форм та упаковань, що найчастіше піддаються ризику підробляння.
7. Анотація до ліків повинна бути надрукована, а не копійована, текст – чітким, читабельним. У сучасні упаковання анотація вкладена таким чином, що огортає блістер або флакон. В підроблених препаратах і анотація, і самі ліки вкладені окремо.
8. Обов’язково звіряйте серію, дату виробництва і термін придатності, зазначені на коробці та на блістері (або флаконі). Якщо дані не співпадають, перед вами – фальшивка. Тепер дату і серію не наносять чорнилом, а витискають. Якщо таке маркування змазане – маєте ще один привід для сумніву.
9. Попросіть у продавця сертифікат відповідності, якщо сумніваєтеся в достовірності лікарського засобу. В ньому мають бути вказані його торгова і міжнародна назви, фірма і країна-виробник, відомості про те, що ця партія пройшла контроль якості та має паспорт ВТК, сертифікат якості виробника. Якщо ж працівник аптеки відмовляється його надати або ж, наприклад, каже, що аптека має його в електронному вигляді (таке може бути!), але не має принтера чи він не працює, варто також засумніватися.

Немає коментарів:

Дописати коментар