четвер, 15 січня 2009 р.

Сміття у світовому океані

Це явище було описане як всесвітнє найбільше звалище відходів, або Тихоокеанський пластмасовий суп. Воно являє собою обширну область пластмасового бою та інших пласмасових уламків, що дрейфують в північній частині Тихому Океані, в 500 милях від Каліфорнійського узбережжя до Гаваїв та Японії. «Пластиковий суп» утворився завдяки підводним течіям і містить 46 тисяч фрагментів сміття на кожну квадратну милю. Виявлено в 1997 американським моряком Чарльзом Mуром. Фактично "супом" є два сполучених між собою масивнх райони по обидві сторони Гавайських островів - їх називають західно-тихоокеанскою і східно-тихоокеанською сміттєвими плямами. Площа «пластикового моря» вже майже в два рази превищує площу континентальної частини США і дедалі збільшується.
90% от 100 млн. тонн відходів, що плавають на глибині 10 м, становить пластик: уламки човнів, одноразовий посуд, запальнички, зубні щітки та багато іншого, що було викинуте в море за останні 50 років. Приблизно 20 відсотків утилю прибуває від морського ремесла, тоді як решта скидається країнами, що омиваються Тихим океаном, такими як Мексика і Китай. Не залишається в стороні і Австралія. Раніше плаваючі уламки розкладалися. Але сучасні пластмаси не ламаются подібно до інших океанських уламків. Натомість пластмаса поволі розкладається під дією сонячних променів, роблячись ламкою, і розпадається на менші шматки, що увійшли в харчовий ланцюг і були знайдені в стравоходах птахів і інших тварин.
За даними Програми захисту довкілля ООН, пластик стає причиною смерті більше 100 тисяч птахів, що беруть відходи за їжу і гинуть від порушень травлення. Однак, «суп» загрожує і людям, оскільки дрібні фрагменти пластику вступають в хімічну реакцію з довкіллям, виділяють пестициди і з морською рибою потрапляють до нас на стіл.
Вчені також виявили подібну масу плаваючого сміття біля Антарктиди.

Немає коментарів: